Winter Games
Summer Games
2014 Winter Olympic Games Composite Schedule

Thursday, February 6
All Times Eastern

*Times Subject to Change*
FIGURE SKATING
TimeSession-eventsVenue
10:30(M) Short ProgramSkating Palace
10:30(X) Pairs Short Program
FREESTYLE SKIING
TimeSession-eventsVenue
09:00(W) MogulsAlpine Center
 

Friday, February 7
All Times Eastern
Ceremonies
TimeSession-eventsVenue
11:00OPENING CEREMONIESOlympic Stadium
 

Saturday, February 8 (Day 1)
All Times Eastern
BIATHLON
TimeSession-eventsVenue
09:30(M) 10km SprintCC Ski & BIATHLON Center
CROSS COUNTRY SKIING
TimeSession-eventsVenue
05:00(W) 7.5km/7.5km SkiathlonCC Ski & BIATHLON Center
FIGURE SKATING
TimeSession-eventsVenue
09:30(X) Ice Dancing, Short DanceIceberg Skating Palace
09:30(W) Short Program
09:30(X) Free Program
FREESTYLE SKIING
TimeSession-eventsVenue
09:00(W) Moguls - QualificationX-treme Park
13:00(W) Moguls - Finals
ICE HOCKEY
TimeSession-eventsVenue
03:00(W) USA vs. FINShayba Arena
08:00(W) CAN vs. SUIShayba Arena
LUGE
TimeSession-eventsVenue
09:30(M) Singles, Runs 1 & 2Sliding Center
SKI JUMPING
TimeSession-eventsVenue
11:30(M) Normal Hill Indiv. QualificationJumping Center
SNOWBOARDING
TimeSession-eventsVenue
00:30(M) Slopestyle - SemifinalsX-treme Park
03:45(W) Slopestyle - Finals
SPEEDSKATING
TimeSession-eventsVenue
06:30(M) 5000mAdler Arena
 

Sunday, February 9 (Day 2)
ALPINE SKIING
TimeSession-eventsVenue
02:00(M) DownhillAlpine Center
BIATHLON
TimeSession-eventsVenue
09:30(W) 7.5km SprintCC Ski & BIATHLON Center
CROSS COUNTRY SKIING
TimeSession-eventsVenue
05:00(M) 15km/15km SkiathlonCC Ski & BIATHLON Center
FIGURE SKATING
TimeSession-eventsVenue
10:00(M) Free ProgramIceberg Skating Palace
10:00(W) Free Program
10:00(X) Ice Dancing, Free Dance
ICE HOCKEY
TimeSession-eventsVenue
03:00(W) SWE vs. JPNShayba Arena
08:00(W) RUS vs. GERShayba Arena
LUGE
TimeSession-eventsVenue
09:30(M) Singles, Runs 3 & 4Sliding Center
SKI JUMPING
TimeSession-eventsVenue
12:30(M) Normal Hill Individual - FinalsJumping Center
SNOWBOARDING
TimeSession-eventsVenue
00:00(W) Slopestyle - QualificationX-treme Park
01:30(W) Slopestyle - Semifinals
04:15(W) Slopestyle - Finals
SPEEDSKATING
TimeSession-eventsVenue
06:30(W) 3000mAdler Arena
 

Monday, February 10 (Day 3)
All Times Eastern
ALPINE SKIING
TimeSession-eventsVenue
02:00(W) Super Combined - downhillAlpine Center
06:00(W) Super Combined - slalom
BIATHLON
TimeSession-eventsVenue
10:00(M) 12.5km PursuitCC Ski & BIATHLON Center
CURLING
TimeSession-eventsVenue
00:00(M) RUS vs. GBR, Sheet AIce Cube CURLING Center
00:00(M) SUI vs. SWE, Sheet B
00:00(M) DEN vs. CHN, Sheet C
00:00(M) Qualifier vs. CAN, Sheet D
05:00(W) Qualifier vs. CAN, Sheet A
05:00(W) SUI vs. USA, Sheet B
05:00(W) SWE vs. GBR, Sheet C
05:00(W) RUS vs. DEN, Sheet D
10:00(M) Qualifier vs. NOR, Sheet A
10:00(M) DEN vs. RUS, Sheet N
10:00(M) CAN vs. SUI, Sheet C
10:00(M) SWE vs. GBR, Sheet D
FREESTYLE SKIING
TimeSession-eventsVenue
09:00(M) Moguls - QualificationX-Treme Park
14:00(M) Moguls - Finals
ICE HOCKEY
TimeSession-eventsVenue
05:00(W) USA vs. SUIShayba Arena
10:00(W) FIN vs. CANShayba Arena
LUGE
TimeSession-eventsVenue
09:45(W) Singles, Runs 1 & 2Sliding Center
SHORT TRACK SPEEDSKATING
TimeSession-eventsVenue
04:45(M) 1500m - Heats & FinalsSkating Palace
04:45(W) 500m - Heats
04:45(W) 3000m Relay - heats
SPEEDSKATING
TimeSession-eventsVenue
08:00(M) 500mAdler Arena
 

Tuesday, February 11 (Day 4)
All Times Eastern
BIATHLON
TimeSession-eventsVenue
10:00(W) 10km PursuitCC Ski & BIATHLON Center
CROSS COUNTRY SKIING
TimeSession-eventsVenue
05:00(M) Individual Sprint Free, Session 1CC Ski & BIATHLON Center
05:00(W) Individual Sprint Free, Session 1
07:00(M) Individual Sprint Free, Session 2
07:00(W) Individual Sprint Free, Session 2
CURLING
TimeSession-eventsVenue
00:00(W) SUI vs. DEN, Sheet AIce Cube CURLING Center
00:00(W) SWE vs. CAN, Sheet B
00:00(W) RUS vs. USA, Sheet C
00:00(W) KOR vs. Qualifier, Sheet D
05:00(M) CAN vs. SWE, Sheet A
05:00(M) Qualifier vs. CHN, Sheet B
05:00(M) GBR vs. Qualifier, Sheet C
05:00(M) NOR vs. RUS, Sheet D
10:00(W) GBR vs. USA, Sheet a
10:00(W) KOR vs. SUI, Sheet B
10:00(W) DEN vs. Qualifier, Sheet C
10:00(W) Qualifier vs. RUS, Sheet D
FREESTYLE SKIING
TimeSession-eventsVenue
01:00(W) Slopestyle - QualificationX-Treme Park
04;00(W) Slopestyle - Finals
ICE HOCKEY
TimeSession-eventsVenue
05:00(W) GER vs. SWEShayba Arena
10:00(W) RUS vs. JPNShayba Arena
LUGE
TimeSession-eventsVenue
09:30(W) Singles, Runs 3 & 4Sliding Center
SKI JUMPING
TimeSession-eventsVenue
12:30(W) Normal Hill Individual - FinalsJumping Center
SNOWBOARDING
TimeSession-eventsVenue
05:00(M) Halfpipe - QualificationX-Treme Park
10:00(M) Halfpipe - Semifinals
12:30(M) Halfpipe - Finals
SPEEDSKATING
TimeSession-eventsVenue
07:45(W) 500mAdler Arena
 

Wednesday, February 12 (Day 5)
All Times Eastern
ALPINE SKIING
TimeSession-eventsVenue
02:00(W) DownhillAlpine Center
CURLING
TimeSession-eventsVenue
00:00(M) DEN vs. Qualifier, Sheet AIce Cube CURLING Center
00:00(M) NOR vs. Qualifier, Sheet B
00:00(M) CHN vs. SUI, Sheet D
05:00(W) Qualifier vs. RUS , Sheet A
05:00(W) USA vs. Qualifier, Sheet B
05:00(W) KOR vs. SWE, Sheet C
05:00(W) CAN vs. GBR, Sheet D
10:00(M) Qualifier vs. CHN, Sheet A
10:00(M) SUI vs. GBR, Sheet B
10:00(M) RUS vs. CAN, Sheet C
10:00(M) DEN vs. SWE, Sheet D
FIGURE SKATING
TimeSession-eventsVenue
10:45(X) Pairs Free ProgramIceberg Skating Palace
ICE HOCKEY
TimeSession-eventsVenue
03:00(W) SUI vs. FINShayba Arena
07:30(W) CAN vs. USAShayba Arena
12:00(M) CZE vs. SWEBalshoy Ice Dome
12:00(M) LAT vs. SUIShayba Arean
LUGE
TimeSession-eventsVenue
09:15(M) Doubles, Run 1 & 2Sliding Center
09:15(W) Doubles, Run 1 & 2
NORDIC COMBINED
TimeSession-eventsVenue
04:30(M) Normal Hill Individual JumpingJumping Center
07:30(M) Individual 10km
SNOWBOARDING
TimeSession-eventsVenue
05:00(W) Halfpipe - QualificationX-Treme Park
10:00(W) Halfpipe - Semifinals
12:30(W) Halfpipe - Finals
SPEEDSKATING
TimeSession-eventsVenue
09:00(M) 1000mAdler Arena
 

Thursday, February 13 (Day 6)
All Times Eastern
BIATHLON
TimeSession-eventsVenue
09:00(M) 20km IndividualCC Ski & BIATHLON Center
CROSS COUNTRY SKIING
TimeSession-eventsVenue
05:00(W) 10km ClassicCC Ski & BIATHLON Center
CURLING
TimeSession-eventsVenue
00:00(W) CAN vs. DEN, Sheet BIce Cube CURLING Center
00:00(W) Qualifier vs. GBR, Sheet C
00:00(W) SUI vs. SWE, Sheet D
05:00(M) SUI vs. RUS, Sheet A
05:00(M) CAN vs. DEN, Sheet B
05:00(M) NOR vs. SWE, Sheet C
05:00(M) GBR vs. Qualifier, Sheet D
10:00(W) SWE vs. DEN, Sheet A
10:00(W) RUS vs. KOR, Sheet B
10:00(W) SUI vs. CAN, Sheet C
10:00(W) Qualifier vs. USA, Sheet D
FIGURE SKATING
TimeSession-eventsVenue
10:00(M) Short ProgramIceberg Skating Palace
FREESTYLE SKIING
TimeSession-eventsVenue
01:15(M) Slopestyle - QualificationX-Treme Park
04:30(M) Slopestyle - Finals
ICE HOCKEY
TimeSession-eventsVenue
03:00(M) FIN vs. AUTBolshoy Ice Dome
03:00(W) JPN vs. GERShayba Arena
07:30(M) RUS vs. SLOBolshoy Ice Dome
07:30(M) SVK vs. USAShayba Arena
12:00(W) SWE vs. RUSShayba Arena
12:00(M) CAN vs. NORBolshoy Ice Dome
LUGE
TimeSession-eventsVenue
11:15(M) Team RelaySliding Center
11:15(W) Team Relay
SHORT TRACK SPEEDSKATING
TimeSession-eventsVenue
05:00(W) 500m - FinalsSkating Palace
05:00(M) 1000m - Heats
05:00(M) 5000m Relay - Heats
SKELETON
TimeSession-eventsVenue
02:30(W) Singles - Runs 1 & 2Sliding Center
SPEEDSKATING
TimeSession-eventsVenue
09:00(W) 1000mAdler Arena
 

Friday, February 14 (Day 7)
All Times Eastern
ALPINE SKIING
TimeSession-eventsVenue
02:00(M) Super Combined - downhillAlpine Center
06:30(M) Super Combined - slalom
BIATHLON
TimeSession-eventsVenue
09:00(W) 15km IndividualCC Ski & BIATHLON Center
CROSS COUNTRY SKIING
TimeSession-eventsVenue
05:00(M) 15km ClassicCC Ski & BIATHLON Center
CURLING
TimeSession-eventsVenue
00:00(M) SWE vs. CHN, Sheet BIce Cube CURLING Center
00:00(M) Qualifier vs. Qualifier, Sheet C
00:00(M) CAN vs. NOR, Sheet D
05:00(W) KOR vs. Qualifier, Sheet A
05:00(W) GBR vs. Qualifier, Sheet B
05:00(W) USA vs. DEN, Sheet C
05:00(W) RUS vs. SUI, Sheet D
10:00(M) GBR vs. DEN, Sheet A
10:00(M) RUS vs. Qualifier, Sheet B
10:00(M) CHN vs. NOR, Sheet C
10:00(M) SUI vs. Qualifier, Sheet D
FIGURE SKATING
TimeSession-eventsVenue
10:00(M) Free ProgramIceberg Skating Palace
FREESTYLE SKIING
TimeSession-eventsVenue
08:45(W) Aerials - QualificationX-Treme Park
12:30(W) Aerials - Finals
ICE HOCKEY
TimeSession-eventsVenue
03:00(M) CZE vs. LATBolshoy Ice Dome
07:30(M) SWE vs. SUIBolshoy Ice Dome
12:00(M) CAN vs. AUTBolshoy Ice Dome
12:00(M) NOR vs. FINShayba Arena
SKELETON
TimeSession-eventsVenue
07:30(M) Singles - Runs 1 & 2Sliding Center
07:30(W) Singles - Runs 3 & 4
SKI JUMPING
TimeSession-eventsVenue
12:30(M) Large Hill Individual - Qualif.Jumping Center
 

Saturday, February 15 (Day 8)
All Times Eastern
ALPINE SKIING
TimeSession-eventsVenue
02:00(W) Super GAlpine Center
CROSS COUNTRY SKIING
TimeSession-eventsVenue
05:00(W) 4x5km Relay Classic/FreeCC Ski & BIATHLON Center
CURLING
TimeSession-eventsVenue
00:00(W) CAN vs. Qualifier, Sheet AIce Cube CURLING Center
00:00(W) Qualifier vs. SWE, Sheet B
00:00(W) GBR vs. KOR, Sheet D
05:00(M) SWE vs. Qualifier, Sheet A
05:00(M) DEN vs. SUI, Sheet B
05:00(M) CAN vs. GBR, Sheet C
05:00(M) RUS vs. CHN, Sheet D
10:00(W) USA vs. SWE, Sheet A
10:00(W) CAN vs. RUS, Sheet B
10:00(W) GBR vs. SUI, Sheet C
10:00(W) DEN vs. Qualifier, Sheet D
ICE HOCKEY
TimeSession-eventsVenue
03:00(M) SVK vs. SLOBolshoy Ice Dome
05:00(W) QuarterfinalsShayba Arena
07:30(M) USA vs. RUSBolshoy Ice Dome
07:30(W) QuarterfinalsShayba Arena
12:00(M) SUI vs. CZEBolshoy Ice Dome
12:00(M) SWE vs. LATShayba Arena
SHORT TRACK SPEEDSKATING
TimeSession-eventsVenue
05:00(W) 1500m - Heats & FinalsSkating Palace
05:00(M) 1000m - Finals
SKELETON
TimeSession-eventsVenue
09:45(M) Singles - Runs 3 & 4Sliding Center
SKI JUMPING
TimeSession-eventsVenue
12:30(M) Large Hill Individual - FinalsJumping Center
SPEEDSKATING
TimeSession-eventsVenue
08:30(M) 1500mAdler Arena
 

Sunday, February 16 (Day 9)
All Times Eastern
ALPINE SKIING
TimeSession-eventsVenue
02:00(M) Super GAlpine Center
BIATHLON
TimeSession-eventsVenue
10:00(M) 15km Mass StartCC Ski & BIATHLON Center
BOBSLED
TimeSession-eventsVenue
11:15(M) Two-man Runs - heats 1 & 2Sliding Center
CROSS COUNTRY SKIING
TimeSession-eventsVenue
05:00(M) 4x10km Relay Classic/FreeCC Ski & BIATHLON Center
CURLING
TimeSession-eventsVenue
00:00(M) Qualifier vs. CAN, Sheet AIce Cube CURLING Center
00:00(M) GBR vs. NOR, Sheet B
00:00(M) SWE vs. RUS, Sheet C
05:00(W) DEN vs. KOR, Sheet A
05:00(W) Qualifier vs. SUI, Sheet B
05:00(W) SWE vs. RUS, Sheet C
05:00(W) USA vs. CAN, Sheet D
10:00(M) NOR vs. SUI, Sheet A
10:00(M) CHN vs. CAN, Sheet B
10:00(M) Qualifier vs. DEN, Sheet C
10:00(M) Qualifier vs. SWE, Sheet D
FIGURE SKATING
TimeSession-eventsVenue
10:00Ice Dancing, Short DanceIceberg Skating Palace
ICE HOCKEY
TimeSession-eventsVenue
03:00(M) AUT vs. NORBolshoy Ice Dome
03:00(W) Classification GameShayba Arena
07:30(M) RUS vs. SVKBolshoy Ice Dome
07:30(W) Classification GameShayba Arena
12:00(M) SLO vs. USAShayba Arena
12:00(M) FIN vs. CANBolshoy Ice Dome
SHORT TRACK SPEEDSKATING
TimeSession-eventsVenue
14:00(W) 1500mSkating Palace
14:00(M) 1000m
SNOWBOARDING
TimeSession-eventsVenue
02:00(W) Cross - QualificationX-Treme Park
04:15(W) Cross - Finals
SPEEDSKATING
TimeSession-eventsVenue
09:00(W) 1500mAdler Arena
 

Monday, February 17 (Day 10)
All Times Eastern
BIATHLON
TimeSession-eventsVenue
10:00(W) 12.5km Mass StartCC Ski & BIATHLON Center
BOBSLED
TimeSession-eventsVenue
09:30(M) Two-man Runs - heats 3 & 4Sliding Center
CURLING
TimeSession-eventsVenue
00:00(W) RUS vs. GBR, Sheet AIce Cube CURLING Center
00:00(W) KOR vs. USA, Sheet B
00:00(W) Qualifier vs. Qualifier, Sheet C
05:00(M) CHN vs. GBR, Sheet A
05:00(M) Qualifer vs. RUS, Sheet B
05:00(M) SUI vs. Qualifier, Sheet C
05:00(M) NOR vs. DEN, Sheet D
10:00(W) Qualifier vs. SUI, Sheet A
10:00(W) DEN vs. GBR, Sheet B
10:00(W) CAN vs. KOR, Sheet C
10:00(W) SWE vs. Qualifier, Sheet D
FREESTYLE SKIING
TimeSession-eventsVenue
08:45(M) Aerials - QualificationX-Treme Park
12:30(M) Aerials - Finals
ICE HOCKEY
TimeSession-eventsVenue
07:30(W) Semifinal #1Shayba Arena
12:00(W) Semifinal #2Shayba Arena
SKI JUMPING
TimeSession-eventsVenue
13:30(M) Large Hill Team - FinalsJumping Center
SNOWBOARDING
TimeSession-eventsVenue
02:00(M) Cross - QualificationX-Treme Park
04:15(M) Cross - Finals
 

Tuesday, February 18 (Day 11)
All Times Eastern
ALPINE SKIING
TimeSession-eventsVenue
02:00(W) Giant Slalom - 1st runAlpine Center
05:30(W) Giant Slalom - 2nd run
BOBSLED
TimeSession-eventsVenue
12:30(W) Two-Woman Runs - heats 1 & 2Sliding Center
CURLING
TimeSession-eventsVenue
00:00(M) Tiebreaker Round, Session 1Ice Cube CURLING Center
00:00(W) Tiebreaker Round, Session 1
05:00(M) Tiebreaker Round, Session 2
05:00(W) Tiebreaker Round, Session 2
10:00(M) Tiebreaker Round, Session 3
10:00(W) Tiebreaker Round, Session 3
FREESTYLE SKIING
TimeSession-eventsVenue
08:45(M) Halfpipe - QualificationX-Treme Park
12:30(M) Halfpipe - Finals
ICE HOCKEY
TimeSession-eventsVenue
03:00(M) Qualification PlayoffBolshoy Ice Dome
03:00(W) Classification GameShayba Arena
07:30(M) Qualification PlayoffBolshoy Ice Dome
07:30(W) Classification GameShayba Arena
12:00(M) Qualification PlayoffBolshoy Ice Dome
12:00(M) Qualification PlayoffShayba Arena
NORDIC COMBINED
TimeSession-eventsVenue
04:30(M) Large Hill Individual JumpingJumping Center
07:00(M) Individual 10km
SHORT TRACK SPEEDSKATING
TimeSession-eventsVenue
04:30(W) 1000m - Heats & FinalsSkating Palace
04:30(M) 500m - Heats
04:30(W) 3000m Relay - Finals
SPEEDSKATING
TimeSession-eventsVenue
08:00(M) 10,000mAdler Arena
 

Wednesday, February 19 (Day 12)
All Times Eastern
ALPINE SKIING
TimeSession-eventsVenue
02:00(M) Giant Slalom - 1st runAlpine Center
05:30(M) Giant Slalom - 2nd run
BIATHLON
TimeSession-eventsVenue
09:30(X) Mixed RelayCC Ski & BIATHLON Center
BOBSLED
TimeSession-eventsVenue
11:15(W) Two-Woman Runs - heats 3 & 4Sliding Center
CROSS COUNTRY SKIING
TimeSession-eventsVenue
04:15(M) Team Sprint Classic, Session 1CC Ski & BIATHLON Center
04:15(W) Team Sprint Classic, Session 1
06:45(M) Team Sprint Classic, Session 2
06:45(W) Team Sprint Classic, Session 2
CURLING
TimeSession-eventsVenue
05:00(M) Semifinal Round, Session 1Ice Cube CURLING Center
05:00(W) Semifinal Round, Session 1
10:00(M) Semifinal Round, Session 2
10:00(W) Semifinal Round, Session 2
FIGURE SKATING
TimeSession-eventsVenue
10:00(W) Short ProgramIceberg Skating Palace
ICE HOCKEY
TimeSession-eventsVenue
03:00(M) Quarterfinal #1Bolshoy Ice Dome
07:30(M) Quarterfinal #2Bolshoy Ice Dome
12:00(M) Quarterfinal #3Bolshoy Ice Dome
12:00(M) Quarterfinal #4Shayba Arena
SNOWBOARDING
TimeSession-eventsVenue
00:00(M) Parallel Giant Slalom - Qualif.X-Treme Park
00:00(W) Parallel Giant Slalom - Qualif.
04:00(M) Parallel Giant Slalom - Finals
04:00(W) Parallel Giant Slalom - Finals
SPEEDSKATING
TimeSession-eventsVenue
08:30(W) 5000mAdler Arena
 

Thursday, February 20 (Day 13)
All Times Eastern
CURLING
TimeSession-eventsVenue
03:30(W) Bronze Medal MatchIce Cube CURLING Center
08:30(W) Gold Medal Match
FIGURE SKATING
TimeSession-eventsVenue
10:00(W) Free ProgramIceberg Skating Palace
FREESTYLE SKIING
TimeSession-eventsVenue
04:30(M) Ski Cross - Qualif. & FinalsX-Treme Park
09:30(W) Halfpipe - Qualification
12:30(W) Halfpipe - Finals
ICE HOCKEY
TimeSession-eventsVenue
07:00(W) Bronze Medal GameBolshoy Ice Dome
12:00(W) Gold Medal GameBolshoy Ice Dome
NORDIC COMBINED
TimeSession-eventsVenue
03:00(M) Large Hill Team JumpingJumping Center
06:00(M) Team Relay 4x5km
 

Friday, February 21 (Day 14)
All Times Eastern
ALPINE SKIING
TimeSession-eventsVenue
07:45(W) Slalom - 1st runAlpine Center
11:15(W) Slalom - 2nd run
BIATHLON
TimeSession-eventsVenue
09:30(W) 4x6km RelayCC Ski & BIATHLON Center
CURLING
TimeSession-eventsVenue
03:30(M) Bronze Medal MatchIce Cube CURLING Center
08:30(M) Gold Medal Match
FREESTYLE SKIING
TimeSession-eventsVenue
04:30(W) Ski Cross - Qualif. & FinalsX-Treme Park
ICE HOCKEY
TimeSession-eventsVenue
07:00(M) Semifinal #1Bolshoy Ice Dome
12:00(M) Semifinal #2Bolshoy Ice Dome
SHORT TRACK SPEEDSKATING
TimeSession-eventsVenue
11:30(M) 500m - FinalsSkatinng Palace
11:30(W) 1000m - Finals
11:30(M) 5000m Relay - Finals
SPEEDSKATING
TimeSession-eventsVenue
08:30(M) Team Pursuit - PrelimsAdler Arena
08:30(W) Team Pursuit - Prelims
 

Saturday, February 22 (Day 15)
All Times Eastern
ALPINE SKIING
TimeSession-eventsVenue
07:45(M) Slalom - 1st runAlpine Center
11:15(M) Slalom - 2nd run
BIATHLON
TimeSession-eventsVenue
09:30(M) 4x7, 5km RelayCC Ski & BIATHLON Center
BOBSLED
TimeSession-eventsVenue
11:30(M) Four-man Runs - heats 1 & 2Sliding Center
CROSS COUNTRY SKIING
TimeSession-eventsVenue
04:30(W) 30km Mass Start FreeCC Ski & BIATHLON Center
FIGURE SKATING
TimeSession-eventsVenue
11:30Gala ExhibitionIceberg Skating Palace
ICE HOCKEY
TimeSession-eventsVenue
10:00(M) Bronze Medal GameBolshoy Ice Dome
SNOWBOARDING
TimeSession-eventsVenue
00:15(M) Parallel Slalom - QualificationX-Treme Park
00:15(W) Parallel Slalom - Qualification
04:15(M) Parallel Slalom - Finals
04:15(W) Parallel Slalom - Finals
SPEEDSKATING
TimeSession-eventsVenue
08:30(W) Team Pursuit - FinalsAdler Arena
08:30(M) Team Pursuit - Finals
 

Sunday, February 23 (Day 16)
All Times Eastern
BOBSLED
TimeSession-eventsVenue
04:30(M) Four-man Runs - heats 3 & 4Sliding Center
CROSS COUNTRY SKIING
TimeSession-eventsVenue
02:00(M) 50km Mass Start FreeCC Ski & BIATHLON Center
ICE HOCKEY
TimeSession-eventsVenue
07:00(M) Gold Medal GameBolshoy Ice Dome
CEREMONIES
TimeSession-eventsVenue
11:00Closing CeremoniesOlympic Stadium
 

Olympics News
· Olympian Michael Phelps pleads guilty to DUI

· U.S. city will bid for 2024 Olympics

· Former Soviet Olympic hockey coach Tikhonov dies

More News