Winter Games
Summer Games
Home · News · Info · Medal Count · Medals · Schedule · Calendar · Legend · Update

Final Results/Medal Winners 2012 Summer Olympic Games
From The Sports Network

Archery - Men's Individual
GOLDTakaharu Furukawa, JPN
SILVEROh Jin-Hyek, KOR
BRONZEDai Xiaoxiang, CHN
Archery - Men's Team Competition
GOLDItaly
SILVERUnited States
BRONZEKorea
Archery - Women's Individual
GOLDKi Bo Bae, KOR
SILVERAida Roman, MEX
BRONZEMariana Avita, MEX
Archery - Women's Team Competition
GOLDKorea
SILVERChina
BRONZEJapan
Badminton - Men's Singles
GOLDLin Dan, CHN
SILVERLee Chong Wei, MAS
BRONZEChen Long, CHN
Badminton - Men's Doubles
GOLDCai Yun/Fu Haifeng, CHN
SILVERMathias Boe/Carsten Mogensen, DEN
BRONZEChung Jae Sung/Lee Yong Dae, KOR
Badminton - Women's Singles
GOLDLi Xuerui, CHN
SILVERWang Yihan, CHN
BRONZESaina Nehwal, IND
Badminton - Women's Doubles
GOLDTian Qing/Zhao Yunlei, CHN
SILVERMizuki Fujii/Reika Kakiiwa, JPN
BRONZEValeria Sorokina/Nina Vislova, RUS
Badminton - Mixed Doubles
GOLDZhang Nan/Zhao Yunlei, CHN
SILVERXu Chen/Ma Jin, CHN
BRONZEChristiana Pederson/Joachim Fischer, DEN
Basketball - Men's Competition
GOLDUnited States
SILVERSpain
BRONZERussia
Basketball - Women's Competition
GOLDUnited States
SILVERFrance
BRONZEAustralia
Beach Volleyball - Men's Competition
GOLDJulius Brink/Jonas Reckermann, GER
SILVERAlison Cerutti/ Emanuel Rego, BRA
BRONZEMartins Plavins/Janis Smedins, LAT
Beach Volleyball - Women's Competition
GOLDMisty May-Treanor/Kerri Walsh, USA
SILVERJen Kessy/April Ross, USA
BRONZELarissa Franca/Juliana Felisberta Silva, BRA
Boxing - Men's Light Flyweight 49kg
GOLDZhu Shming, CHN
SILVERKaeo Pongprayoon, THA
BRONZEDavid Ayrapetyan, RUS
BRONZEPaddy Barnes, IRL
Boxing - Men's Flyweight 52kg
GOLDRobeisy Ramirez Carranzana, CUB
SILVERTugstosogt Nyambayar, MGL
BRONZEMichael Conlan, IRL
BRONZEMisha Aloyan, RUS
Boxing - Men's Bantamweight 56kg
GOLDLuke Campbell, GBR
SILVERJohn Joe Nevin, IRL
BRONZESatoshi Shimizu, JPN
BRONZELazaro Alvarez Estrada, CUB
Boxing - Men's Lightweight 60kg
GOLDVasyl Lomachenko, UKR
SILVERHan Soochul, KOR
BRONZEYasnier Toledo Lopez, CUB
BRONZEEvaldas Petrauskas, LTU
Boxing - Men's Light Welterweight 64kg
GOLDRoniel Iglesias Sotolongo, CUB
SILVERDenys Berinchy, UKR
BRONZEMunkh-Erdene Uranchimeg, MGL
BRONZEVincenzo Mangiacapre, ITA
Boxing - Men's Welterweight 69kg
GOLDSerik Sapiyev, KAZ
SILVERFreddie Evans, GBR
BRONZETaras Shelestyuk, UKR
BRONZEAndrey Zamkovoy, RUS
Boxing - Men's Middleweight 75kg
GOLDRyota Murata, JPN
SILVEREsquiva Falcao Florentino, BRA
BRONZEAbbos Atoev, UZB
BRONZEAnthony Ogogo, GBR
Boxing - Men's Light Heavyweight 81kg
GOLDEgor Mekhontcev, RUS
SILVERAdilbek Niyazymbetov, KAZ
BRONZEYamaguchi Falcao Florentino, BRA
BRONZEOleksandr Gvozdyk, UKR
Boxing - Men's Heavyweight 91kg
GOLDOleksandr Usyk, UKR
SILVERClemente Russo, ITA
BRONZETeymur Mammadov, AZE
BRONZETervel Pulev, BUL
Boxing - Men's Super Heavyweight +91kg
GOLDAnthony Joshua, GBR
SILVERRoberto Cammarelle, ITA
BRONZEMagomedrasul Medzhidov, AZE
BRONZEIvan Dychko, KAZ
Boxing - Women's Flyweight 51kg
GOLDNicola Adams, GBR
SILVERRen Cancan, CHN
BRONZEMary Kom, IND
BRONZEMarlen Esparza, USA
Boxing - Women's Lightweight 60kg
GOLDKatie Taylor, IRL
SILVERSofya Ochigava, RUS
BRONZEAdriana Araujo, BRA
BRONZEMavzuna Choriyeva, TJK
Boxing - Women's Middleweight 75kg
GOLDClaressa Shields, USA
SILVERNadezda Torlopova, RUS
BRONZELi Jinzi, CHN
BRONZEMarina Volnova, KAZ
Canoe/Kayak - Men's C1 Slalom
GOLDTony Estanguet, FRA
SILVERSideris Tasiadis, GER
BRONZEMichal Martikan, SVK
Canoe/Kayak - Men's C2 Slalom
GOLDTim Baille/Etienne Stott, GBR
SILVERDavid Florence/Richard Hounslow, GBR
BRONZEPavol Hochschorner/Peter Hochschorner, SVK
Canoe/Kayak - Men's C1 200 Sprint
GOLDYuri Cheban, UKR
SILVERJevjenji Shuklin, LTU
BRONZEIvan Shtyl', RUS
Canoe/Kayak - Men's Canoe C1 1000m
GOLDSebastian Brendel, GER
SILVERDavid Cal Figueroa, ESP
BRONZEMark Oldershaw, CAN
Canoe/Kayak - Men's Canoe C2 1000m
GOLDPeter Kretschmer/Kurt Kuschella, GER
SILVERAndrei Bahdanovich/Aliaksandr Bahdanovich, BLR
BRONZEAlexey Korovashkov/Ilya Pervukhin, RUS
Canoe/Kayak - Men's K1 Slalom
GOLDDaniele Molmenti, ITA
SILVERVavrinec Hradilek, CZE
BRONZEHannes Aigner, GER
Canoe/Kayak - Men's K1 200 Sprint
GOLDEd McKeever, GBR
SILVERSaul Craviotto Rivero, ESP
BRONZEMark de Jonge, CAN
Canoe/Kayak - Men's Kayak K1 1000m
GOLDEirik Veras Larsen, NOR
SILVERAdam van Koeverden, CAN
BRONZEMax Hoff, GER
Canoe/Kayak - Men's K2 200m Sprint
GOLDYury Postrigay/Alexander Dyachenko, RUS
SILVERRaman Piatrushenka/Vadzim Makhneu, BLR
BRONZELiam Heath/Jon Schofield, GBR
Canoe/Kayak - Men's Kayak K2 1000m
GOLDRudolf Dombi/Roland Kokeny, HUN
SILVERFernando Pimenta/Emanuel Silva, POR
BRONZEMartin Hollstein/Andreas Ihle, GER
Canoe/Kayak - Men's Kayak Fours
GOLDAustralia
SILVERHungary
BRONZECzech Republic
Canoe/Kayak - Women's K1 Slalom
GOLDEmilie Fer, FRA
SILVERJessica Fox, AUS
BRONZEMaialen Chourraut, ESP
Canoe/Kayak - Women's Kayak K1 200m Sprint
GOLDLisa Carrington, NZL
SILVERInna Osypenko-Radomska, UKR
BRONZENatasa Douchev-Janics, HUN
Canoe/Kayak - Women's Kayak K1 500m
GOLDDanuta Kozak, HUN
SILVERInna Osypenko-Radomska, UKR
BRONZEBridgitte Hartley, RSA
Canoe/Kayak - Women's Kayak K2 500m
GOLDFranziska Weber/Tina Dietze, GER
SILVERKatalin Kovacs/Natasa Douchev-Janics, HUN
BRONZEKarolina Naja/Beata Mikolajczyk, POL
Canoe/Kayak - Women's Kayak K4 500m
GOLDHungary
SILVERGermany
BRONZEBelarus
Cycling - Men's BMX
GOLDMaris Strombergs, LAT
SILVERSam Willoughby, AUS
BRONZECarlos Mario Oquendo Zabala, COL
Cycling - Men's Omnium
GOLDLasse Norman Hansen, DEN
SILVERBryan Coquard, FRA
BRONZEEdward Clancy, GBR
Cycling - Men's Keirin
GOLDSir Chris Hoy, GBR
SILVERMaximilian Levy, GER
BRONZESimon van Velthooven, NZL & Teun Mulder, NED
Cycling - Men's Mountain Bike
GOLDJaroslav Kulhavy, CZE
SILVERNino Schurter, SUI
BRONZEMarco Aurelio Fontana, ITA
Cycling - Men's Road Race
GOLDAlexsandr Vinokurov, KAZ
SILVERRigoberto Uran Uran, COL
BRONZEAlexander Kristoff, NOR
Cycling - Men's Time Trial
GOLDBradley Wiggins, GBR
SILVERTony Martin, GER
BRONZEChris Froome, GBR
Cycling - Men's Sprint
GOLDJason Kenny, GBR
SILVERGregory Bauge, FRA
BRONZEShane Perkins, AUS
Cycling - Men's Team Sprint
GOLDGreat Britain
SILVERFrance
BRONZEGermany
Cycling - Men's Team Pursuit
GOLDGreat Britain
SILVERAustralia
BRONZENew Zealand
Cycling - Women's BMX
GOLDMariana Pajon, COL
SILVERSarah Walker, NZL
BRONZELaura Smulders, NED
Cycling - Women's Omnium
GOLDLaura Trott GBR
SILVERSarah Hammer, USA
BRONZEAnnette Edmondson, AUS
Cycling - Women's Keirin
GOLDVictoria Pendleton, GBR
SILVERGuo Shuang, CHN
BRONZELee Wai Sze, HKG
Cycling - Women's Mountain Bike
GOLDJulie Bresset, FRA
SILVERSabien Spitz, GER
BRONZEGeorgia Gould, USA
Cycling - Women's Road Race
GOLDMarianne Vos, NED
SILVERElizabeth Armitsted, GBR
BRONZEOlga Zabelinskaya, RUS
Cycling - Women's Time Trial
GOLDKristin Armstrong, USA
SILVERJudith Arndt, GER
BRONZEOlga Zabelinskaya, RUS
Cycling - Women's Sprint
GOLDAnna Meares, AUS
SILVERVictoria Pendleton, GBR
BRONZEGuo Shuang, CHN
Cycling - Women's Team Sprint
GOLDChina
SILVERGermany
BRONZEAustralia
Cycling - Women's Team Pursuit
GOLDGreat Britain
SILVERUnited States
BRONZECanada
Diving - Men's 10m Platform
GOLDDavid Boudia, USA
SILVERQiu Bo, CHN
BRONZETom Daley, GBR
Diving - Men's Synchronized 10m Plaform
GOLDCao Yuan/Zhang Yanquan, CHN
SILVERGerman Sanchez Sanchez/Ivan Garcia Navarro,ESP
BRONZENicholas McCrory/David Boudia, USA
Diving - Men's 3m Springboard
GOLDIlya Zakharov, RUS
SILVERQin Kai, CHN
BRONZEHe Chong, CHN
Diving - Men's 3m Synchronized Springboard
GOLDLuo Yutong/Qin Kai, CHN
SILVERIlya Zakharov/Evgeny Kuznetsov, RUS
BRONZETroy Dumais/Kristian Ipsen, USA
Diving - Women's Platform
GOLDChen Ruolin, CHN
SILVERBrittany Broben, AUS
BRONZEPandelela Rinong Pamg, MAS
Diving - Women's 10m Synchronized Platform
GOLDChen Ruolin/Wang Hao, CHN
SILVERAlejandra Orozco/Paola Espinosa Sanchez, MEX
BRONZERoseline Filion/Meaghan Befeito, CAN
Diving - Women's 3m Springboard
GOLDWu Minxia, CHN
SILVERHe Hi, CHN
BRONZELaura Sanchez Soto, MEX
Diving - Women's Synchronized 3m Springboard
GOLDWu Minxix/He Zi, CHN
SILVERAbigail Johnston/Kelci Bryant, USA
BRONZEEmilie Heymans/Jennifer Abel, CAN
Equestrian - Individual Eventing
GOLDMichael Jung, GER
SILVERSara Algotsson, SWE
BRONZESandra Auffarth, GER
Equestrian - Individual Dressage
GOLDCharlotte Dujardin, GBR
SILVERAdelinde Corelissen, NED
BRONZELaura Bechtolsheimer, GBR
Equestrian - Individual Jumping
GOLDSteve Guerdat, SUI
SILVERGerco Schroder, NED
BRONZECian O'Connor, IRL
Equestrian - Team Eventing
GOLDGermany
SILVERGreat Britain
BRONZENew Zealand
Equestrian - Team Dressage
GOLDGreat Britain
SILVERGermany
BRONZENetherlands
Equestrian - Team Jumping
GOLDGreat Britain
SILVERNetherlands
BRONZESaudi Arabia
Fencing - Men's Individual Epee
GOLDRuben Limardo Gascon, VEN
SILVERBartosz Piasecki, NOR
BRONZEJung Jinsun, KOR
Fencing - Men's Individual Foil
GOLDCheng Lei, CHN
SILVERAlaaeldin Abouelkassem, EGY
BRONZEByungchul Choi, KOR
Fencing - Men's Sabre
GOLDAron Szilagyi, HUN
SILVERDiego Occhiuzzi, ITA
BRONZENikolay Kovalev, RUS
Fencing - Men's Team Foil
GOLDItaly
SILVERJapan
BRONZEGermany
Fencing - Men's Team Sabre
GOLDKorea
SILVERRomania
BRONZEItaly
Fencing - Women's Individual Epee
GOLDYana Shemyakina, UKR
SILVERBritta Heidemann, GER
BRONZESun Yujie, CHN
Fencing - Women's Individual Foil
GOLDElisa Di Francisca, ITA
SILVERArianna Errigo, ITA
BRONZEValentina Vezzali, ITA
Fencing - Women's Individual Sabre
GOLDKim Jiyeon, KOR
SILVERSofya Velikaya, RUS
BRONZEOlga Kharlan, UKR
Fencing - Women's Team Foil
GOLDItaly
SILVERRussia
BRONZEKorea
Fencing - Women's Team Epee
GOLDChina
SILVERKorea
BRONZEUnited States
Field Hockey - Men's Competition
GOLDGermany
SILVERNetherlands
BRONZEAustralia
Field Hockey - Women's Competition
GOLDNetherlands
SILVERArgentina
BRONZEGreat Britian
Gymnastics - Men's All-Around
GOLDKohei Uchimura, JPN
SILVERMarcel Nguyen, GER
BRONZEDanell Levya, USA
Gymnastics - Men's Horizontal Bar
GOLDEpke Zonderland, NED
SILVERFabian Hambuechen, GER
BRONZEZou Kai, CHN
Gymnastics - Men's Parallel Bars
GOLDFeng Zhe, CHN
SILVERMarcel Nguyen, GER
BRONZEHamilton Sabot, FRA
Gymnastic - Men's Pommel Horse
GOLDKrisztian Berki, HUN
SILVERLouis Smith, GBR
BRONZEMax Whitlock, GBR
Gymnastics - Men's Rings
GOLDArthur Nabarrete Zanetti, BRA
SILVERYibing Chen, CHN
BRONZEMatteo Morandi, ITA
Gymnastics - Men's Vault
GOLDHak Seon Yang, KOR
SILVERDenis Ablyazin, RUS
BRONZEIgor Radivilov, UKR
Trampoline - Men's Competition
GOLDDong Dong, CHN
SILVERDmitry Ushakov, RUS
BRONZELu Chulong, CHN
Gymnastics - Men's Team
GOLDChina
SILVERJapan
BRONZEGreat Britain
Gymnastics - Women's All Around
GOLDGabrielle Douglas, USA
SILVERVictoria Komova, RUS
BRONZEAliya Mustafina, RUS
Gymnastics - Women's Balance Beam
GOLDDeng Linlin, CHN
SILVERSui Li, CHN
BRONZEAly Raisman, USA
Gymnastics - Women's Floor Exercise
GOLDAly Raisman, USA
SILVERCatalina Ponor, ROM
BRONZEAliya Mustafina, RUS
Gymnastics - Women's Team
GOLDUnited States
SILVERRussia
BRONZERomania
Gymnastics - Women's Uneven bars
GOLDAliya Mustafina, RUS
SILVERKexin He, CHN
BRONZEElizabath Tweddle, GBR
Gymnastics - Women's Vault
GOLDSandra Izbasa, ROM
SILVERMcKayla Maroney, USA
BRONZEMaria Paseka, RUS
Trampoline - Women's Competition
GOLDRosie MacLennan, CAN
SILVERHuang Shanshan, CHN
BRONZEHe Wenna, CHN
Gymnastics - Women's Rhythmic All-Around
GOLDEvgenia Kanayeva, RUS
SILVERDaria Dmitrieva, RUS
BRONZELyubov Charkashvna, BLR
Gymnastics - Women's Rhythmic Group Competition
GOLDRussia
SILVERBelarus
BRONZEItaly
Handball - Men's Competition
GOLDFrance
SILVERSweden
BRONZECroatia
Handball - Women's Competition
GOLDNorway
SILVERMontenegro
BRONZESpain
Judo - Men's 60kg
GOLDArsen Galstyan, RUS
SILVERHiroaki Hiraoka, JPN
BRONZEFelipe Kitadai, BRA
BRONZERishod Sobirov, UZB
Judo - Men's 66kg
GOLDLasha Shavdatuashvili, GEO
SILVERMiklos Ungvari, HUN
BRONZEPawel Zagrodnik, POL
BRONZECho Jun-Ho, KOR
Judo - Men's 73kg
GOLDMansur Isaev, RUS
SILVERRiki Nakaya, JPN
BRONZEUgo Legrand, FRA
BRONZENyam-Ochir Sainjargal, MGL
Judo - Men's 81kg
GOLDKim Jae-Bum, KOR
SILVEROle Bischof, GER
BRONZEAntoine Valois-Fortier, CAN
BRONZEIvan Nifontov, RUS
Judo - Men's 90kg
GOLDDae-Nam Song, KOR
SILVERAsley Gonzalez, CUB
BRONZEMasashi Nishiyama, JPN
BRONZEIlias Iliadis, GRE
Judo - Men's 100kg
GOLDTagir Khaibulaev, RUS
SILVERTuvshinbayar Naidan, MGL
BRONZEHenk Grol, NED
BRONZEDimitri Peters, GER
Judo - Men's +100kg
GOLDTeddy Riner, FRA
SILVERAlexander Mikhaylin, RUS
BRONZEAndreas Toelzer, GER
BRONZERafael Silva, BRA
Judo - Women's 48kg
GOLDSarah Menezes, BRA
SILVERAlina Dumitru, ROM
BRONZECharline van Snick, BEL
BRONZEEva Czernoviczki, HUN
Judo - Women's 52kg
GOLDAn Kum Ae, PRK
SILVERYanet Bermov Acota, CUB
BRONZEPriscilla Gneto, FRA
BRONZERosalba Forciniti, ITA
Judo - Women's 57kg
GOLDKaroi Matsumoto, JPN
SILVERCorina Caprioriu, ROM
BRONZEMarti Malloy, USA
BRONZEAutomne Pavia, FRA
Judo - Women's 63kg
GOLDUrska Zolnir, SLO
SILVERXu Lili, CHN
BRONZEGevrise Emane, FRA
BRONZEYoshie Ueno, JPN
Judo - Women's 70kg
GOLDLucie Decosse, FRA
SILVERKerstin Thiele, GER
BRONZEEdith Bosch, NED
BRONZEYuri Alvear, COL
Judo - Women's 70kg
GOLDKayla Harrison, USA
SILVERGemma Gibbons, GBR
BRONZEMayra Aguiar, BRA
BRONZEAudrey Tchumeo, FRA
Judo - Women's +78kg
GOLDIdalys Ortiz, CUB
SILVERMika Sugimoto, JPN
BRONZETong Wen, CHN
BRONZEKarina Bryant, GBR
Modern Pentathlon - Men's Competition
GOLDDavid Svoboda, CZE
SILVERCao Zhongrong, CHN
BRONZEAdam Marosi, HUN
Modern Pentathlon - Women's Competition
GOLDLaura Asadauskaite, LTU
SILVERSamantha Murray, GBR
BRONZEYane Marques, BRA
Rowing - Men's Single Sculls
GOLDMahe Drysdale, NZL
SILVEROndrej Synek, CZE
BRONZEAlan Campbell, GBR
Rowing - Men's Double Sculls
GOLDNathan Cohen/Joseph Sullivan, NZL
SILVERAlessio Sartori/Romano Battisti, ITA
BRONZELuka Spik/Iztok Cop, SLO
Rowing - Men's Quadruple Sculls
GOLDGermany
SILVERCroatia
BRONZEAustralia
Rowing - Men's Pairs
GOLDEric Murray/Hamish Bond, NZL
SILVERGermain Chardin/Dorian Mortelette, FRA
BRONZEGeorge Nash, William Satch, GBR
Rowing - Men's Fours
GOLDGreat Britain
SILVERAustralia
BRONZEUnited States
Rowing - Men's Eights
GOLDGermany
SILVERCanada
BRONZEGreat Britain
Rowing - Men's Lightweight Double Sculls
GOLDMads Rasmussen/Rasmus Quist, DEN
SILVERZac Purchase/Mark Hunter, GBR
BRONZEStorm Uru/Peter Taylor, NZL
Rowing - Men's Lightweight Fours
GOLDSouth Africa
SILVERGreat Britain
BRONZEDenmark
Rowing - Women's Single Sculls
GOLDMiroslava Knapkova, CZE
SILVERFie Udby Erichsen, DEN
BRONZEKim Crow, AUS
Rowing - Women's Double Sculls
GOLDAnna Watkins/Katherine Grainger, GBR
SILVERKim Crow/Brooke Pratley, AUS
BRONZEMagdalena Fularczyk/Julia Michalska, POL
Rowing - Women's Quadruple Sculls
GOLDUkraine
SILVERGermany
BRONZEUnited States
Rowing - Women's Pairs
GOLDHelen Glover/Heather Stanning, GBR
SILVERKate Hornsey/Sarah Tait, AUS
BRONZEJuliette Haigh/Rebecca Scown, NZL
Rowing - Women's Eights
GOLDUnited States
SILVERCanada
BRONZENetherlands
Rowing - Women's Lightweight Double Sculls
GOLDKatherine Copeland/Sophie Hosking, GBR
SILVERXu Dongxiang/Huang Wenyi, CHN
BRONZEChristina Giazitzidou/Alexandra Tsiavou, GRE
Sailing - Men's 470 Class
GOLDMatthew Belcher/Malcolm Page, AUS
SILVERLuke Patience/Stuart Bithell, GBR
BRONZELucas Calabrese/Juan de la Fuente, ARG
Sailing - Men's 49er
GOLDNathan Outteridge/Iani Jensen, AUS
SILVERPeter Burling/Blair Tuke, NZL
BRONZEAllan Norregaard/Peter Lang, DEN
Sailing - Men's Finn Class
GOLDBen Ainslie, GBR
SILVERJonas Hogh-Christensen, DEN
BRONZEJonathan Lobert, FRA
Sailing - Men's Laser
GOLDTom Slingsby, AUS
SILVERPavlos Kontides, CYP
BRONZERasmus Myrgren, SWE
Sailing - Men's Star Class
GOLDFredrik Loof/Max Salminen, SWE
SILVERIain Percy/Andrew Simpson, GBR
BRONZERobert Scheidt/Bruno Prada, BRA
Sailing - Men's Windsurfing
GOLDDorian van Rijsselberge, NED
SILVERNick Dempsey, GBR
BRONZEPrzemyslaw Miarczynski, POL
Sailing - Women's 470 Class
GOLDJo Aleh/Olivia Powrie, NZL
SILVERHannah Mills/Saskia Clark, GBR
BRONZELisa Westerhof/Lobke Berkhout, NED
Sailing - Women's Laser Radial
GOLDXu Lijia, CHN
SILVERMarit Bouwmeester, NED
BRONZEEvi Van Acker, BEL
Sailing - Women's 6m Elliott 6m Match
GOLDSpain
SILVERAustralia
BRONZEFinland
Sailing - Women's Windsurfing
GOLDMarina Alabau Neira, ESP
SILVERTuuli Petaja, FIN
BRONZEZofia Noceti-Klepacka, POL
Shooting - Men's 10m Air Pistol
GOLDJin Jongoh, KOR
SILVERLuca Tesconi, ITA
BRONZEAndrija Zlatic, SRB
Shooting - Men's 10m Air Rifle
GOLDAlin George Moldoveanu, ROM
SILVERNiccolo Campriani, ITA
BRONZEGagan Narang, IND
Shooting - Men's Double Trap
GOLDPeter Wilson, GBR
SILVERHakan Dahlby, SWE
BRONZEVasily Mosin, RUS
Shooting - Men's 50m Pistol
GOLDJin Jongoh, KOR
SILVERChoi Young Rae, KOR
BRONZEWang Zhiwei, CHN
Shooting - Men's 50m Rifle,3 Position
GOLDNiccolo Cambpriani, ITA
SILVERKim Jonghyun, KOR
BRONZEMatt Emmons, USA
Shooting - Men's 50m Rifle Prone
GOLDSergei Martynov, BLR
SILVERLionel Cox, BEL
BRONZERajmond Debevec, SLO
Shooting - Men's 25m Rapid Fire Pistol
GOLDLeuris Pupo, CUB
SILVERVijay Kimar, IND
BRONZEDing Feng, CHN
Shooting - Men's Skeet
GOLDVincent Hancock, USA
SILVERAnders Golding, DEN
BRONZENasser Al-Attiya, QAT
Shooting - Men's Trap
GOLDGiovanni Cernogoraz, CRO
SILVERMassimo Fabbrizi, ITA
BRONZEFehaid Aldeehani, KUW
Shooting - Women's 10m Air Pistol
GOLDGuo Wenjen, CHN
SILVERCeline Goberville, FRA
BRONZEOlena Kostevych, UKR
Shooting - Women's 10m Air Rifle
GOLDYi Siling, CHN
SILVERSylwia Bogacka, POL
BRONZEYu Dan, CHN
Shooting - Women's 50m Rifle 3-position
GOLDJamie Gray, USA
SILVERIvana Maksimovic, SRB
BRONZEAdela Sykorova, CZE
Shooting - Women's Skeet
GOLDKimberly Rhode, USA
SILVERWei Ning, CHN
BRONZEDanka Bartekova, SVK
Shooting - Women's 25m Sport Pistol
GOLDKim Jangmi, KOR
SILVERChen Ying, CHN
BRONZEOlena Kostevych, UKR
Shooting - Women's Trap
GOLDJessica Rossi, ITA
SILVERZuzana Stefecekova, SVK
BRONZEDelphine Reau, FRA
Soccer - Men's Competition
GOLDMexico
SILVERBrazil
BRONZEKorea
Soccer - Women's Competition
GOLDUnited States
SILVERJapan
BRONZECanada
Swimming - Men's 50m Freestyle
GOLDFlorent Manaudou, FRA
SILVERCullen Jones, USA
BRONZECesar Cielo, BRA
Swimming - Men's 100m Backstroke
GOLDMatthew Grevers, USA
SILVERNick Thoman, USA
BRONZERyosuke Irie, JPN
Swimming - Men's 100m Breaststroke
GOLDCameron van der Burgh, RSA
SILVERChristian Sprenger, AUS
BRONZEBrendan Hansen, USA
Swimming - Men's 100m Butterfly
GOLDMichael Phelps, USA
SILVERChad le Clos, RSA / Evgeny Korotyshkin, RUS
Swimming - Men's 100m Freestyle
GOLDNathan Adrian, USA
SILVERJames Magnussen, AUS
BRONZEBrent Hayden, CAN
Swimming - Men's 1500m Freestyle
GOLDSun Yang, CHN
SILVERRyan Cochrane, CAN
BRONZEOussama Mellouli, TUN
Swimming - Men's 200m Backstroke
GOLDTyler Clary, USA
SILVERRyosuke Irie, JPN
BRONZERyan Lochte, USA
Swimming - Men's 200m Breaststroke
GOLDDaniel Gyurta, HUN
SILVERMichael Jamieson, GBR
BRONZERyo Tateishi, JPN
Swimming - Men's 200m Butterfly
GOLDChad le Clos, RSA
SILVERMichael Phelps, USA
BRONZETakeshi Matsuda, JPN
Swimming - Men's 200m Freestyle
GOLDYannick Agnel, FRA
SILVERSun Yang, CHN
SILVERTaehwan Park, KOR
Swimming - Men's 200m Individual Medley
GOLDMichael Phelps, USA
SILVERRyan Lochte, USA
BRONZELaszio Cseh, HUN
Swimming - Men's 400m Freestyle
GOLDSun Yang, CHN
SILVERPark Taehwan, KOR
BRONZEPeter Vanderkaay, USA
Swimming - Men's 4x100m Freestyle Relay
GOLDFrance
SILVERUnited States
BRONZERussia
Swimming - Men's 400m Individual Medley
GOLDRyan Lochte, USA
SILVERThiago Pereira, BRA
BRONZEKosuke Hagino, JPN
Swimming - Men's 4x100m Medley Relay
GOLDUnited States
SILVERJapan
BRONZEAustralia
Swimming - Men's 4x200m Freestyle Relay
GOLDUnited States
SILVERFrance
BRONZEChina
Swimming - Men's 10km Marathon
GOLDOussama Mellouli, TUN
SILVERThomas Lurz, GER
BRONZERichard Weinberger, CAN
Swimming - Women's 50m Freestyle
GOLDRanomi Kromowidjojo, NED
SILVERAliaksandra Herasimenia, BLR
BRONZEMarleen Veldhuis, NED
Swimming - Women's 100m Backstroke
GOLDMissy Franklin, USA
SILVEREmily Seebohm, AUS
BRONZEAya Terakawa, JPN
Swimming - Women's 100m Breaststroke
GOLDRuta Meilutyte, LTU
SILVERRebecca Soni, USA
BRONZESatomi Suzuki, JPN
Swimming - Women's 100m Butterfly
GOLDDana Vollmer, USA
SILVERLu Ying, CHN
BRONZEAlicia Coutts, AUS
Swimming - Women's 100m Freestyle
GOLDRanomi Kromowidjojo, NED
SILVERAliaksandra Herasimenia, BLR
BRONZETang Yi, CHN
Swimming - Women's 200m Backstroke
GOLDMissy Franklin, USA
SILVERAnastasia Zueva, RUS
BRONZEElizabeth Beisel, USA
Swimming - Women's 200m Breaststroke
GOLDRebecca Soni, USA
SILVERSatomi Irie, JPN
BRONZEIuliia Efimova, RUS
Swimming - Women's 200m Butterfly
GOLDJiao Liuyang, CHN
SILVERMireia Belmonte Garcia, ESP
BRONZENatsumi Hoshi, JPN
Swimming - Women's 200m Freestyle
GOLDAllison Schmitt, USA
SILVERCamille Muffat, FRA
BRONZEBronte Barratt, AUS
Swimming - Women's 200m Individual Medley
GOLDYe Shiwen, CHN
SILVERAlicia Coutts, AUS
BRONZECaitlin Leverenz, USA
Swimming - Women's 400m Freestyle
GOLDCamille Muffat, FRA
SILVERAllison Schmitt, USA
BRONZERebecca Adlington, GBR
Swimming - Women's 4x100 Freestyle Relay
GOLDAustralia
SILVERNetherlands
BRONZEUnited States
Swimming - Women's 400m Individual Medley
GOLDYe Shiwen, CHN
SILVERElizabeth Beisel, USA
BRONZELi Xuanxu, CHN
Swimming - Women's 4x100 Medley Relay
GOLDUnited States
SILVERAustralia
BRONZEJapan
Swimming - Women's 800m Freestyle
GOLDKatie Ledecky, USA
SILVERMireia Belmonte Garcia, ESP
BRONZERebecca Adlington, GBR
Swimming - Women's 4x200m Freestyle Relay
GOLDUnited States
SILVERAustralia
BRONZEFrance
Swimming - Women's 10km Marathon
GOLDEva Risztov, HUN
SILVERHaley Anderson, USA
BRONZEMartina Grimaldi, ITA
Synchronzied Swimming - Duet
GOLDNatalie Ishchenko/Svetlana Romashina, RUS
SILVEROna Carbonell/Andrea Fuentes, ESP
BRONZEHuang Xuechen/Liu Ou, CHN
Synchronized Swimming - Women's Team Competition
GOLDRussia
SILVERChina
BRONZESpain
Table Tennis - Men's Singles
GOLDZhang Jike, CHN
SILVERWang Hao, CHN
BRONZEDimitrij Ovtcharov, GER
Table Tennis - Men's Team
GOLDZhang Jike/Wang Hao, CHN
SILVERSeungmin Ryu/Saelhyuk, KOR
BRONZETimo Boll/Diitrij Ovtcharov, GER
Table Tennis - Women's Singles
GOLDLi Xiaoxia, CHN
SILVERDing Ning, CHN
BRONZETianwei Feng, SIN
Table Tennis - Women's Team
GOLDChina, Li Xiaxia/Ding Ning
SILVERJapan, Ai Fukuhara/Sayaka Hirano
BRONZESingapore, Feng Tianwei/Li Jiawei
Taekwondo - Men's Under 58kg
GOLDJoel Gonzalez Bonilla, ESP
SILVERLee Daehoon, KOR
BRONZEAlexey Denisenko, RUS
BRONZEOscar Munoz Oviedo, COL
Taekwondo - Men's Under 68 kg
GOLDServet Tazequil, TUR
SILVERMohammad Bagheri Motamed, IRI
BRONZERohullah Nikpah, ARG
BRONZETerrence Jennings, USA
Taekwondo - Men's Under 80kg
GOLDSebastien Crismanisch, ARG
SILVERNicolas Garcia Hemme, ESP
BRONZELutalo Muhammad, GBR
BRONZEMauro Sarmiento, ITA
Taekwondo - Men's Over 80kg
GOLDCarlo Molfetta, ITA
SILVERAnthony Obame, GAB
BRONZERebelius Despanigne Saguet, CUB
BRONZELiu Xiaobo, CHN
Taekwondo - Women's Under 49kg
GOLDWu Jingyu, CHN
SILVERBrigitte Yague Enrique, ESP
BRONZEChanatip Sonkham, THA
BRONZELucija Zaninovic, CRO
Taekwondo - Women's Under 57kg
GOLDJade Jones, GBR
SILVERHou Yuzhuo, CHN
BRONZEMarlene Harnois, FRA
BRONZETseng Li-Cheng, TPE
Taekwondo - Women's Under 67kg
GOLDHwang Kyung Seon, KOR
SILVERBur Tatar, TUR
BRONZEPaige McPherson, USA
BRONZEHelena Fromm, GER
Taekwondo - Women's Over 67kg
GOLDMilca Mandic, SRB
SILVERCaroline Anne Graffe, FRA
BRONZEAnastasia Baryshinkova, RUS
BRONZEMaria Espinoza, MEX
Tennis - Men's Singles
GOLDAndy Murray, GBR
SILVERRoger Federer, SUI
BRONZEJuan del Potro, ARG
Tennis - Men's Doubles
GOLDMike Bryan/Bob Bryan, USA
SILVERMichael Llodra/Jo-Winfried, Tsonga, FRA
BRONZEJulien Benneteau/Richard Gasquet, FRA
Tennis - Women's Singles
GOLDSerena Williams, USA
SILVERMaria Sharapova
BRONZEVictoria Azarenka, BLR
Tennis - Women's Doubles
GOLDSerena Williams/Venus Williams, USA
SILVERAndrea Hlavackova/Lucie Hradecka, CZE
BRONZEMaria Kirilenko/Nadia Petrova, RUS
Tennis - Mixed Doubles
GOLDVictoria Azarenka/Max Mirnyi, BLR
SILVERLaura Robson/Andy Murray, GBR
BRONZELisa Raymond/Mike Bryan, USA
Track and Field - Men's 100m
GOLDUsain Bolt, JAM
SILVERYohan Blake, JAM
BRONZEJustin Gatlin, USA
Track and Field - Men's 110m Hurdles
GOLDAries Merritt, USA
SILVERJason Richardson, USA
BRONZEHansle Parchment, JAM
Track and Field - Men's 200m
GOLDUsain Bolt, JAM
SILVERYohan Blake, JAM
BRONZEWarren Weir, JAM
Track and Field - Men's 400m
GOLDKirani James, GRN
SILVERLuguelin Santos, DOM
BRONZELalonde Gordon, TRI
Track and Field - Men's 400m Hurdles
GOLDFelix Sanchez, DOM
SILVERMichael Tinsley, USA
BRONZEJavier Culson, PUR
Track and Field - Men's 4x100m Relay
GOLDJamaica
SILVERUnited States
BRONZETrinidad & Tobago
Track and Field - Men's 800m
GOLDDavid Rudisha, KEN
SILVERNijel Amos, BOT
BRONZETimothy Kitum, KEN
Track and Field - Men's 1500m
GOLDTaoufik Makhloufi, ALG
SILVERLeonel Manzano, USA
BRONZEAbdalaati Iguider, MAR
Track and Field - Men's 4x400m Relay
GOLDBahamas
SILVERUnited States
BRONZETrinidad and Tabogo
Track and Field - Men's Steeplechase
GOLDEzekiel Kemboi, KEN
SILVERMahiedine Mekhissi-Benabbad, FRA
BRONZEAbel Kiprop Mutai, KEN
Track and Field - Men's 5000m
GOLDMohamed Farah, GBR
SILVERDejen Gebremeskel, ETH
BRONZEThomas Pkemei Longosiwa, KEN
Track and Field - Men's 10,000m
GOLDMohamed Farah, GBR
SILVERGalen Rupp, USA
BRONZETariku Bekele, ETH
Track and Field - Men's 20km Walk
GOLDChen Deng, CHN
SILVERErick Barrondo, GUA
BRONZEWang Zhen, CHN
Track and Field - Men's 50km Walk
GOLDSergey Kirdyapkin, RUS
SILVERJared Tallent, AUS
BRONZESi Tianfeng, CHN
Track and Field - Men's Decathlon
GOLDAshton Eaton, USA
SILVERTrey Hardee, USA
BRONZELeonel Suarez, CUB
Track and Field - Men's Discus
GOLDRobert Harting, GER
SILVEREhsan Hadadi, IRI
BRONZEGerd Kanter, EST
Track and Field - Men's Hammer Throw
GOLDKrisztian Pars, HUN
SILVERPrimoz Kozmus, SLO
BRONZEKoji Murofushi, JPN
Track and Field - Men's High Jump
GOLDIvan Ukhov, RUS
SILVERErik Kynard, USA
BRONZEDerek Drouin, CAN / Robert Grabarz, GBR / Mutaz Essa Barshim, QAT
Track and Field - Men's Javelin
GOLDKeshorn Walcott, TRI
SILVEROleksandr Pyatnytsya, UKR
BRONZEAntti Ruuskanen, FIN
Track and Field - Men's Long Jump
GOLDGreg Rutherford, GBR
SILVERMitchell Watt, AUS
BRONZEWill Claye, USA
Track and Field - Men's Marathon
GOLDStephen Kiprotich, UGA
SILVERAbel Kirui, KEN
BRONZEWilson Kipsang Kiprotich, KEN
Track and Field - Men's Shot Put
GOLDTomasz Majewski, POL
SILVERDavid Storl, GER
BRONZEReese Hoffa, USA
Track and Field - Men's Triple Jump
GOLDChristian Taylor, USA
SILVERWill Claye, USA
BRONZEFabrizio Donato, ITA
Track and Field - Men's Pole Vault
GOLDRenaud Lavillenie, FRA
SILVERBjorn Otto, GER
BRONZERaphael Holzdeppe, GER
Track and Field - Women's 100m
GOLDShelly-Ann Fraser-Pryce, JAM
SILVERCarmelita Jeter, USA
BRONZEVeronica Campbell-Brown, JAM
Track and Field - Women's 100m Hurdles
GOLDSally Pearson, AUS
SILVERDawn Harper, USA
BRONZEKellie Wells, USA
Track and Field - Women's 200m
GOLDAllyson Felix, USA
SILVERShelly-Ann Fraser-Pryce, JAM
BRONZECarmelita Jeter, USA
Track and Field - Women's 400m
GOLDSanya Richards-Ross, USA
SILVERChristine Ohuruogu, GBR
BRONZEDeedee Trotter, USA
Track and Field - Women's 400m Hurdles
GOLDNatalya Antyukh, RUS
SILVERLashinda Demus, USA
BRONZEZuzana Hejnova, CZE
Track and Field - Women's 4x100m Relay
GOLDUnited States
SILVERJamaica
BRONZEUkraine
Track and Field - Women's 800m
GOLDMariya Savinova, RUS
SILVERCaster Semenya, RSA
BRONZEEkaterina Poistgova, RUS
Track and Field - Women's 1500m
GOLDAsli Cakir Alptekin, TUR
SILVERGamze Bulut, TUR
BRONZEMaryam Yusuf Jamal, BRN
Track and Field - Women's 4x400m Relay
GOLDUnited States
SILVERRussia
BRONZEJamaica
Track and Field - Women's Steeplechase
GOLDYuliya Zaripova, RUS
SILVERHabiba Ghribi, TUN
BRONZESofia Assefa, ETH
Track and Field - Women's 5000m
GOLDMeseret Defar, ETH
SILVERVivian Jepkemoi Cheruiyot, KEN
BRONZETirunesh Dibaba, ETH
Track and Field - Women's 10,000m
GOLDTirunesh Dibaba, ETH
SILVERSally Jepkosgei Kipyego, KEN
BRONZEVivian Jepkomoi Cheruiyot, KEN
Track and Field - Women's 20km Walk
GOLDElena Lashmanova, RUS
SILVEROlga Kaniskina, RUS
BRONZEQieyang Shenjie, CHN
Track and Field - Women's Discus
GOLDSandra Perkovic, CRO
SILVERDarya Pishchalnikova, RUS
BRONZEYanfeng Li, CHN
Track and Field - Women's Hammer Throw
GOLDTatyana Lysenko, RUS
SILVERAnita Wlodarczyk, POL
BRONZEBetty Heidler, GER
Track and Field - Women's Heptathlon
GOLDJessica Ennis, GBR
SILVERTatyana Chernova, RUS
BRONZELyudmyla Yosypenko, UKR
Track and Field - Women's High Jump
GOLDAnna Chicherova, RUS
SILVERBrigetta Barrett, USA
BRONZESvetlana Shkolina, RUS
Track and Field - Women's Javelin
GOLDBarbora Spotakova, CZE
SILVERChristina Obergfoll, GER
BRONZELinday Stahl, GER
Track and Field - Women's Long Jump
GOLDBrittney Reese, USA
SILVERElena Sokolova, RUS
BRONZEJanay DeLoach, USA
Track and Field - Women's Marathon
GOLDTiki Gelana, ETH
SILVERPriscah Jeptoo, KEN
BRONZETatyana Petrova Arkhipova, RUS
Track and Field - Women's Shot Put
GOLDValerie Adams, NZL
SILVEREvgeniia Kolodko, RUS
BRONZELijiao Gong, CHN
Track and Field - Women's Triple Jump
GOLDOlga Rypakova, KAZ
SILVERCaterine Ibarguen, COL
BRONZEOlha Saladuha, UKR
Track and Field - Women's Pole Vault
GOLDJenn Suhr, USA
SILVERYarisley Silva, CUB
BRONZEYelena Isinbayeva, RUS
Triathlon - Men's Competition
GOLDAlistar Brownlee, GBR
SILVERJavier Gomez, ESP
BRONZEJonathan Browlee, GBR
Triathlon - Women's Competition
GOLDNicola Spirig, SUI
BRONZELisa Norden, SWE
SILVERErin Densham, AUS
Volleyball - Men's Competition
GOLDRussia
SILVERBrazil
BRONZEItaly
Volleyball - Women's Competition
GOLDBrazil
SILVERUnited States
BRONZEJapan
Water Polo - Men's Competition
GOLDCroatia
SILVERItaly
BRONZESerbia
Water Polo - Women's Competition
GOLDUnited States
SILVERSpain
BRONZEAustralia
Weightlifting - Men's 56kg
GOLDYun Chol Om, PRK
SILVERWu Jingbiao, CHN
BRONZEValentin Hristov, AZE
Weightlifting - Men's 62kg
GOLDKim Un Guk, PRK
SILVEROscar Albeiro Figueroa Mosquera, COL
BRONZEIrwan Eko Yuli, INA
Weightlifting - Men's 69kg
GOLDLin Qingfeng, CHN
SILVERTriyatno Triyatno, INA
BRONZERazyan Constantino Martin, ROM
Weightlifting - Men's 77kg
GOLDLu Xiaojun, CHN
SILVERLu Haojie, CHN
BRONZEIvan Cambar Rodriguez, CUB
Weightlifting - Men's 85kg
GOLDAdrian Edward Zielinski, POL
SILVERApti Aukhadov, RUS
BRONZEKianoush Rostami, IRI
Weightlifting - Men's 94kg
GOLDIlya Ilyin, KAZ
SILVERAlexandr Ivanov, RUS
BRONZEAnatoli Ciricu, MDA
Weightlifting - Men's 105kg
GOLDOleksiy Torokhtiy, UKR
SILVERNavab Nasirshelal, IRI
BRONZEBartlomeij Wojeich Bonk, POL
Weightlifting - Men's Over 105kg
GOLDSajjad Anoushiravani, IRI
SILVERBehdad Salimikordasiabi, IRI
BRONZERuslan Albegov, RUS
Weightlifting - Women's 48kg
GOLDWang Minjuan, CHN
SILVERHiromi Miyake, JPN
BRONZEChun Hwa Ryang, PRK
Weightlifting - Women's 53kg
GOLDSulifiya Chinshanlo, KAZ
SILVERHsu Shu-Ching, TPE
BRONZECristina Iova, MDA
Weightlifting - Women's 58kg
GOLDLi Xueying, CHN
SILVERPimsir Sikikaew, THA
BRONZEYuliya Kalina, UKR
Weightlifting - Women's 63kg
GOLDMaiya Maneza, KAZ
SILVERSvetlana Tsarukaeva, RUS
BRONZEChristine Girard, CAN
Weightlifting - Women's 69kg
GOLDRim Jong Sim, PRK
SILVERRoxana Daniela Cocos, ROM
BRONZEMaryna Shkermanokova, BLR
Weightilfting - Women's 75kg
GOLDSvetlana Podobedova, KAZ
SILVERNatalya Zabolotnaya, RUS
BRONZEIryna Kulesha, BLR
Weightlifting - Women's +75kg
GOLDZhou Lulu, CHN
SILVERTatiana Kashirina, RUS
BRONZEHripsime Khurshudyan, ARM
Wrestling - Men's Freestyle 55kg
GOLDDzhamal Otarsultanov, RUS
SILVERVladimer Khinchegashvili, GEO
BRONZEShinichi Yumoto, JPN
BRONZEKyong Il Yang, PRK
Wrestling - Men's Freestyle 60kg
GOLDToqhrul Asgarov, AZE
SILVERBesik Kudukhov, RUS
BRONZEScott Coleman, USA
BRONZEYogeshwar Dutt, IND
Wrestling - Men's Freestyle 66kg
GOLDTatshuhiro Yonemitu, JPN
SILVERSushil Kumar, IND
BRONZEAkzhurek Tanatarov, KAZ
BRONZELivan Lopez Azcuy, CUB
Wrestling - Men's Freestyle 74kg
GOLDJordan Ernest Burroughs, USA
SILVERSadegh Saeed Goudarzi, IRI
BRONZEDenis Tsargush, RUS
BRONZESoslan Tigiev, UZB
Wrestling - Men's Freestyle 84kg
GOLDSharif Sharifov, AZE
SILVERJamie Yesept Espinal, PUR
BRONZEDato Marsagishvili, GEO
BRONZEEhsan Naser Lashgari, IRI
Wrestling - Men's Freestyle 96kg
GOLDJake Varner, USA
SILVERValerii Andriitsev, UKR
BRONZEGeorge Gogshelidze, GEO
BRONZEKhetag Gazyumov, AZE
Wrestling - Men's Freestyle 120kg
GOLDArtur Taymazov, UZB
SILVERDavit Modzmanashvili, GEO
BRONZEKomeil Ghasmi, IRI
BRONZEBilyal Makhov, RUS
Wrestling - Men's Greco-Roman 55kg
GOLDHamid Mohammad Soryan Reinanpour, IRI
SILVERRovshan Bayramov, AZE
BRONZEPeter Modos, HUN
BRONZEMingiyan Semenov, RUS
Wrestling - Men's Greco Roman 60kg
GOLDOmid Haji Noroozi, IRI
SILVERRevaz Lashkhi, GEO
BRONZEZaur Kuramagomedov, RUS
BRONZERyutaro Matsumoto, JPN
Wrestling - Men's Greco-Roman 66kg
GOLDKim Hyeonwoo, KOR
SILVERTamas Lorincz, HUN
BRONZEManuchar Tskhadaia, GEO
BRONZESteeve Guenot, FRA
Wrestling - Men's Greco-Roman 74kg
GOLDRoman Vlasov, RUS
SILVERArsen Julfalakyan, ARM
BRONZEAleksandr Kazakevic, LTU
BRONZEEmin Ahmadov, AZE
Wrestling - Men's Greco Roman 84kg
GOLDAlan Khugaev, RUS
SILVERKaram Mohamed Gaber Ebrahim, EGY
BRONZEDanyal Gajyiev, KAZ
BRONZEDamian Janikowski, POL
Wrestling - Men's Greco-Roman 96kg
GOLDChasem Rezaei, IRI
SILVERRustam Totrov, RUS
BRONZEArtur Aleksanyan, ARM
BRONZEJimmy Lidberg, SWE
Wrestling - Men's Greco Roman 120kg
GOLDMijain Lopez, CUB
SILVERHeiki Nabi, EST
BRONZEJohan Euren, SWE
BRONZERiza Kavaalp, TUR
Wrestling - Women's Freestyle 48kg
GOLDHitomi Obara, JPN
SILVERMariya Stadnyk, AZE
BRONZEClarissa Chun, USA
BRONZECarol Huynh, CAN
Wrestling - Women's Freestyle 55kg
GOLDSaori Yoshida, JPN
SILVERTonya Lynn Verbeek, CAN
BRONZEJackeline Renteria Castillo, COL
BRONZEYuliya Ratkevich, AZE
Wrestling - Women's Freestyle 63kg
GOLDKaori Icho, JPN
SILVERJing Ruixue, CHN
BRONZELubov Volosova, RUS
BRONZEBattsetseg Soronzonbold, MGL
Wrestling - Women's Freestyle 72kg
GOLDNatalia Vorobieva, RUS
SILVERStanka Zlateva, BUL
BRONZEGuzel Manyurova, KAZ
BRONZEMaider Unda, ESP

Olympics News
· Pistorius trial ends, judge sets verdict date

· Defense team closes case in Pistorius murder trial

· Oslo, Beijing, Almaty to vie for 2022 Olympics

More News