Sports

 
International Soccer

2014-15 UEFA Champions League Schedule/Results
 
GROUP AGPWLTPTSGFGAG/Dif
Juventus (Italy) 1 1 0 0 3 2 0 +2
Olympiakos (Greece) 1 1 0 0 3 3 2 +1
Atletico Madrid (Spain) 1 0 1 0 0 2 3 -1
Malmo (Sweden) 1 0 1 0 0 0 2 -2
 
Wins = 3 points
Ties = 1 point
Tuesday, Sept. 16
Juventus 2, Malmo 0
Olympiakos 3, Atletico Madrid 2
Wednesday, Oct. 1
Juventus at Atletico Madrid
Olympiakos at Malmo
Wednesday, Oct. 22
Malmo at Atletico Madrid
Juventus at Olympiakos
Tuesday, Nov. 4
Olympiakos at Juventus
Atletico Madrid at Malmo
Wednesday, Nov. 26
Olympiakos at Atletico Madrid
Juventus at Malmo
Tuesday, Dec. 9
Atletico Madrid at Juventus
Malmo at Olympiakos
 
GROUP BGPWLTPTSGFGAG/Dif
Real Madrid (Spain) 1 1 0 0 3 5 1 +4
Liverpool (England) 1 1 0 0 3 2 1 +1
Ludogorets (Bulgaria) 1 0 1 0 0 1 2 -1
FC Basel (Switzerland) 1 0 1 0 0 1 5 -4
 
Wins = 3 points
Ties = 1 point
Tuesday, September 16
Liverpool 2, Ludogorets 1
Real Madrid 5, FC Basel 1
Wednesday, Oct. 1
Liverpool at FC Basel
Real Madrid at Ludogorets
Wednesday, Oct. 22
Real Madrid at Liverpool
FC Basel at Ludogorets
Tuesday, Nov. 4
Ludogorets at FC Basel
Liverpool at Real Madrid
Wednesday, Nov. 26
Real Madrid at FC Basel
Liverpool at Ludogorets
Tuesday, Dec. 9
FC Basel at Liverpool
Ludogorets at Real Madrid
 
GROUP CGPWLTPTSGFGAG/Dif
Zenit (Russia) 1 1 0 0 3 2 0 +2
Monaco (France) 1 1 0 0 3 1 0 +1
Bayer Leverkusen (Germany) 1 0 1 0 0 0 1 -1
Benfica (Portugal) 1 0 1 0 0 0 2 -2
 
Wins = 3 points
Ties = 1 point
Tuesday, Sept. 16
Zenit 2, Benfica 0
Monaco 1, Bayer Leverkusen 0
Wednesday, Oct. 1
Monaco at Zenit
Benfica at Bayer Leverkusen
Wednesday, Oct. 22
Zenit at Bayer Leverkusen
Benfica at Monaco
Tuesday, Nov. 4
Bayer Leverkusen at Zenit
Monaco at Benfica
Wednesday, Nov. 26
Benfica at Zenit
Monaco at Bayer Leverkusen
Tuesday, Dec. 9
Bayer Leverkusen at Benfica
Zenit at Monaco
 
GROUP DGPWLTPTSGFGAG/Dif
Borussia Dortmund (Germany) 1 1 0 0 3 2 0 +2
Anderlecht (Belgium) 1 0 0 1 1 1 1 E
Galatasaray (Turkey) 1 0 0 1 1 1 1 E
Arsenal (England) 1 0 1 0 0 0 2 -2
 
Wins = 3 points
Ties = 1 point
Tuesday, Sept. 16
Borussia Dortmund 2, Arsenal 0
Anderlecht 1, Galatasaray 1
Wednesday, Oct. 1
Borussia Dortmund at Anderlecht
Galatasaray at Arsenal
Wednesday, Oct. 22
Arsenal at Anderlecht
Borussia Dortmund at Galatasaray
Tuesday, Nov. 4
Anderlecht at Arsenal
Galatasaray at Borussia Dortmund
Wednesday, Nov. 26
Galatasaray at Anderlecht
Borussia Dortmund at Arsenal
Tuesday, Dec. 9
Anderlecht at Borussia Dortmund
Arsenal at Galatasaray
 
GROUP EGPWLTPTSGFGAG/Dif
Roma (Italy) 1 1 0 0 3 5 1 +4
Bayern Munich (Germany) 1 1 0 0 3 1 0 +1
Manchester City (England) 1 0 1 0 0 0 1 -1
CSKA Moscow (Russia) 1 0 1 0 0 1 5 -4
 
Wins = 3 points
Ties = 1 point
Wednesday, Sept. 17
Bayern Munich 1, Manchester City 0
Roma 5, CSKA Moscow 1
Tuesday, Sept. 30
Bayern Munich at CSKA Moscow
Roma at Manchester City
Tuesday, Oct. 21
Manchester City at CSKA Moscow
Bayern Munich at Roma
Wednesday, Nov. 5
Roma at Bayern Munich
CSKA Moscow at Manchester City
Tuesday, Nov. 25
Roma at CSKA Moscow
Bayern Munich at Manchester City
Wednesday, Dec. 10
CSKA Moscow at Bayern Munich
Manchester City at Roma
 
GROUP FGPWLTPTSGFGAG/Dif
Barcelona (Spain) 1 1 0 0 3 1 0 +1
Ajax (Netherlands) 1 0 0 1 1 1 1 E
PSG (France) 1 0 0 1 1 1 1 E
APOEL (Cyprus) 1 0 1 0 0 0 1 -1
 
Wins = 3 points
Ties = 1 point
Wednesday, Sept. 17
PSG 1, Ajax 1
Barcelona 1, APOEL 0
Tuesday, Sept. 30
Ajax at APOEL
Barcelona at PSG
Tuesday, Oct. 21
PSG at APOEL
Ajax at Barcelona
Wednesday, Nov. 5
Barcelona at Ajax
APOEL at PSG
Tuesday, Nov. 25
Barcelona at APOEL
Ajax at PSG
Wednesday, Dec. 10
APOEL at Ajax
PSG at Barcelona
 
GROUP GGPWLTPTSGFGAG/Dif
Chelsea (England) 1 0 0 1 1 1 1 E
Maribor (Slovenia) 1 0 0 1 1 1 1 E
Schalke (Germany) 1 0 0 1 1 1 1 E
Sporting Lisbon (Portugal) 1 0 0 1 1 1 1 E
 
Wins = 3 points
Ties = 1 point
Wednesday, Sept. 17
Schalke 1, Chelsea 1
Sporting Lisbon 1, Maribor 1
Tuesday, Sept. 30
Maribor at Schalke
Chelsea at Sporting Lisbon
Wednesday, Nov. 5
Chelsea at Maribor
Schalke at Sporting Lisbon
Tuesday, Nov. 25
Chelsea at Schalke
Maribor at Sporting Lisbon
Wednesday, Dec. 10
Sporting Lisbon at Chelsea
Schalke at Maribor
 
GROUP HGPWLTPTSGFGAG/Dif
FC Porto (Portugal) 1 1 0 0 3 6 0 +6
Atheltic Bilbao (Spain) 1 0 0 1 1 0 0 E
Shakhtar Donetsk (Ukraine) 1 0 0 1 1 0 0 E
BATE Borisov (Belarus) 1 0 1 0 0 0 6 -6
 
Wins = 3 points
Ties = 1 point
Wednesday, Sept. 17
Shakhtar Donetsk 0, Athletic Bilbao 0
FC Porto 6, BATE Borisov 0
Tuesday, Sept. 30
Athletic Bilbao at BATE Borisov
FC Porto at Shakhtar Donetsk
Tuesday, Oct. 21
Shakhtar Donetsk at BATE Borisov
Athletic Bilbao at FC Porto
Wednesday, Nov. 5
FC Porto at Athletic Bilbao
BATE Borisov at Shakhtar Donetsk
Tuesday, Nov. 25
FC Porto at BATE Borisov
Athletic Bilbao at Shakhtar Donetsk
Wednesday, Dec. 10
BATE Borisov at Athletic Bilbao
Shakhtar Donetsk at FC Porto
ROUND OF 16:
FIRST LEG: Tuesday, Feb. 17, 2015
TBD
Wednesday, Feb. 18, 2015
TBD
Tuesday, Feb. 24, 2015
TBD
Wednesday, Feb. 25, 2015
TBD
SECOND LEG: Tuesday, March 10, 2015
TBD
Wednesday, March 11, 2015
TBD
Tuesday, March 17, 2015
TBD
Wednesday, March 18, 2015
TBD
QUARTERFINALS:
FIRST LEG: Tuesday, April 14, 2015
TBD
Wednesday, April 15, 2015
TBD
SECOND LEG: Tuesday, April 21, 2015
TBD
Wednesday, April 22, 2015
TBD
SEMIFINALS:
FIRST LEG: Tuesday, May 5, 2015
TBD
Wednesday, May 6, 2015
TBD
SECOND LEG: Tuesday, May 12, 2015
TBD
Wednesday, May 13, 2015
TBD
FINAL:
Saturday, June 6, 2015 - Olympiastadion, Berlin, Germany
TBD
PLAYOFF ROUND:
FIRST LEG: Tuesday, Aug. 19, 2014
Arsenal 0, Besiktas 0
Bayer Leverkusen 3, FC Copenhagen 2
Athletic Bilbao 1, Napoli 1
Steaua Bucurest 1, Ludogorets 0
Salzburg 2, Malmo 1
Wednesday, Aug. 20, 2014
APOEL 1, AaB 1
FC Porto 1, Lille 0
Celtic 1, Maribor 1
BATE Borisov 1, Slovan Bratislava 1
Zenit 1, Standard Liege 0
SECOND LEG: Tuesday, Aug. 26, 2014
APOEL 4, AaB 0 (APOEL advanced on aggregate, 5-1)
BATE Borisov 3, Slovan Bratislava 0 (BATE Borisov advanced on aggregate, 4-1)
Maribor 1, Celtic 0 (Maribor advanced on aggregate, 2-1)
FC Porto 2, Lille 0 (FC Porto advanced on aggregate, 3-0)
Zenit 3, Standard Liege 0 (Zenit advanced on aggregate, 4-0)
Wednesday, Aug. 27, 2014
Arsenal 1, Besiktas 0 (Arsenal advanced on aggregate, 1-0)
Athletic Bilbao 3, Napoli 1 (Athletic Bilbao advanced on aggregate, 4-2)
Bayer Leverkusen 4, FC Copenhagen 0 (Leverkusen advanced on aggregate, 7-2)
Ludogorets 1, Steaua Bucurest 0 (Ludogorets advanced on PKs, 6-5)
Malmo 3, Salzburg 0 (Malmo advanced on aggregate, 4-2)
THIRD QUALIFYING ROUND:
FIRST LEG: Tuesday, July 29, 2014
Sparta Prague 4, Malmo 2
Slovan Bratislava 2, Sheriff 1
Debrecen 1, BATE Borisov 0
Wednesday, July 30, 2014
Aktobe 2, Steaua Bucurest 2
Karabakh 2, Salzburg 1
Limassol 1, Zenit 0
Dnipro 0, FC Copenhagen 0
HJK 2, APOEL 2
Lille 2, Grasshoppers 0
Besiktas 2, Feyenoord 1
Ludogorets 0, Partizan 0
Standard Liege 0, Panathinaikos 0
Dinamo Zagreb 1, AaB 0
Maribor 1, Maccabi Tel Aviv 0
Legia Warsaw 4, Celtic 1
SECOND LEG: Tuesday, Aug. 5, 2014
BATE Borisov 3, Debrecen 1 (BATE Borisov advanced on aggregate, 3-2)
Maribor 2, Maccabi Tel Aviv 2 (Maribor advanced on aggregate, 3-2)
Grasshoppers 1, Lille 1 (Lille advanced on aggregate, 3-1)
Standard Liege 2, Panathinaikos 1 (Standard Liege advanced on aggregate, 2-1)
Wednesday, Aug. 6, 2014
Salzburg 2, Karabakh 0 (Salzburg advanced on aggregate, 3-2)
Slovan Bratislava 0, Sheriff 0 (Bratislava advanced on aggregate, 2-1)
AaB 2, Dinamo Zagreb 0 (AaB advanced on aggregate, 2-1)
#Celtic 3, Legia Warsaw 0, (Agg. 4-4, Celtic advances on away goals)
Steaua Bucurest 2, Aktobe 1 (Steaua advanced on aggregate, 4-3)
APOEL 2, HJK 0 (APOEL advanced on aggregate, 4-2)
Malmo 2, Sparta Prague 0 (Agg. 4-4, Malmo advanced on away goals)
Ludogorets 2, Partizan 2 (Agg. 2-2, Ludogorets advanced on away goals)
Zenit 3, Limassol 0 (Zenit advanced on aggregate, 3-1)
FC Copenhagen 2, Dnipro 0 (Copenhagen advanced on aggregate, 2-0)
Besiktas 3, Feyenoord 1 (Besiktas advanced on aggregate, 5-2)
SECOND QUALIFYING ROUND:
FIRST LEG: Tuesday, July 15, 2014
BATE Borisov 0, Skenderbeu Korce 0
Maccabi Tel Aviv 1, FC Santa Coloma 0
Aktobe 4, Dinamo Tbilisi 0
Zrinjski Mostar 0, Maribor 0
Sheriff Tiraspol 2, Sutjeska Niksic 0
Sparta Prague 7, Levadia Tallinn 0
Malmo 0, Ventspils 0
Slovan Bratislava 1, The New Saints 0
Celtic 1, KR 0
Cliftonville 0, Debrecen 0
Partizan 3, HB 0
Legia Warsaw 1, St Patrick's 1
Rabotnicki 0, HJK 0
Dinamo Zagreb 2, Zalgiris Vilnius 0
Ludogorets 4, Dudelange 0
Qarabag 1, Valletta 0
Steaua Bucurest 1, Stromsgodset 0
SECOND LEG: Tuesday, July 22, 2014
Skenderbeu Korce 1, BATE Borisov 1 (Agg. 1-1, Korce advanced on away goals)
Maccabi Tel Aviv 2, FC Santa Coloma 0 (Maccabi advanced on aggregate, 3-0)
Aktobe 3, Dinamo Tbilisi 0 (Aktobe advanced on aggregate, 4-0)
Maribor 2, Zrinjski Mostar 0 (Maribor advanced on aggregate, 2-0)
Sheriff Tiraspol 3, Sutjeska Niksic 0 (Sheriff advanced on aggregate, 5-0)
Sparta Prague 1, Levadia Tallinn 1 (Sparta Prague advanced on aggregate, 8-1)
Malmo 1, Ventspils 0 (Malmo advanced on aggregate, 1-0)
Slovan Bratislava 2, The New Saints 0 (Bratislava advanced on aggregate, 3-0)
Celtic 4, KR 0 (Celtic advanced on aggregate, 5-0)
Debrecen 2, Cliftonville 0 (Debrecen advanced on aggregate, 2-0)
Partizan 3, HB 1 (Partizan advanced on aggregate, 6-1)
Legia Warsaw 5, St Patrick's 0 (Legia Warsaw advanced on aggregate, 6-1)
HJK 2, Rabotnicki 1 (HJK advanced on aggregate, 2-1)
Dinamo Zagreb 2, Zalgiris Vilnius 0 (Zagreb advanced on aggregate, 4-0)
Ludogorets 1, Dudelange 1 (Ludogorets advanced on aggregate, 5-1)
Qarabag 4, Valletta 0 (Qarabag advanced on aggregate, 5-0)
Steaua Bucurest 2, Stromsgodset 0 (Steaua advanced on aggregate, 3-0)
FIRST QUALIFYING ROUND:
FIRST LEG: Tuesday, July 1, 2014
FC Santa Coloma 1, Banants 0
Lincoln Red Imps 1, HB 1
Levadia Tallinn 1, La Fiorita 0
SECOND LEG: Tuesday, July 8, 2014
Banants 3, FC Santa Coloma 2 (Agg. 3-3, Banants advanced on away goals)
HB 5, Lincoln Red Imps 2 (HB advanced on aggregate, 6-3)
Levadia Tallinn 7, La Fiorita 0 (Levadia advanced on aggregate, 8-0)
Notes
Schedule, times subject to change.

As of September 17, 2014, at 05:16 PM ET

Powered by The Sports Network.